branding trenera

Branding w szkoleniach online: Jak dbać o markę osobistą trenera?

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – to staropolskie przysłowie jest zaskakująco prawdziwe we współczesnej rzeczywistości cyfrowego świata. Marka osobista trenera to znacznie więcej niż tylko internetowa wizytówka. Od tego, w jaki sposób prezentujemy się w Sieci i jak budujemy swój branding, zależy nie tylko czy odniesiemy sukces w naszym biznesie, ale także czy w ogóle przebijemy się wśród konkurencji i pozyskamy klientów. Dlatego wybierając narzędzie do dystrybucji swoich usług szkoleniowych, warto znaleźć takie, które umożliwi osiągnięcie zamierzonych efektów, także tych związanych z brandingiem i budowaniem marki osobistej trenera.

Co to jest branding i dlaczego go potrzebujesz?

Branding to proces budowania wizerunku marki. To Twoja wizytówka w sieci. To nie tylko nazwa marki i logo, ale wszystkie elementy, które wpływają na Twoją rozpoznawalność i wyróżnienie pośród konkurencji.

Każde miejsce w sieci, w którym prezentujesz swoją ofertę i swoje usługi możesz wykorzystać do identyfikacji ze swoją marką. Szczególnie ważne są takie miejsca, w których klient trafia na Twoje usługi po raz pierwszy, np. dopiero tworzysz swój sklep internetowy lub stronę z produktami. To najlepsza okazja, żeby pokazać kim jesteś, co robisz i dlaczego akurat Twoimi usługami warto się zainteresować. Dlatego tak ważna jest spójność wszystkich elementów wizerunkowych, ale także znalezienie wyróżnika, który sprawi, że to właśnie Twoja marka zostanie zapamiętana.

Jakie korzyści daje Ci branding w szkoleniach?

Jesteś trenerem i mentorem, ekspertem w swojej dziedzinie. Wiesz, że znasz się na tym, jak nikt inny. Twoja marka osobista trenera to jeden z elementów, który podkreśli Twój profesjonalizm i posiadaną wiedzę. Pozwól, by inni też Cię poznali i zaufali Twoim umiejętnościom. Wykorzystanie brandingu w swoich szkoleniach pomoże Ci m.in.:

  • zbudować wizerunek eksperta, który zna się na rzeczy i posiada wieloletnie doświadczenie,
  • wzbudzić zaufanie klientów, którzy uwierzą, że jesteś profesjonalistą,
  • skłonić klientów do zakupu szkolenia – eksperckość i wiarygodna marka to jedne z najważniejszych czynników, wpływających na decyzje zakupowe,
  • łatwiej nawiązywać relacje biznesowe – klient, mający do wyboru kilka ofert od różnych dostawców wybierze tego, z którym poczuje nić porozumienia i z którym jest mu najbardziej „po drodze”,
  • wzbudzić większe zainteresowanie wśród odbiorców – nie bądź anonimowy, masz szanse dać się poznać, wykorzystaj ją jak najlepiej, przekonaj wahających się i spraw, by wybrali właśnie Twoje usługi.

Jak możesz wykorzystać moduł brandingu do promocji swoich usług i marki osobistej trenera?

Aby przykuć uwagę odbiorcy często wystarczy zaledwie kilka setnych sekundy. Dlatego warto być wszędzie tam, gdzie nasza potencjalna grupa docelowa, dać się znaleźć i zostać zapamiętanym. Jakie elementy możesz w tym celu wykorzystać?

Własny sklep internetowy

Twój sklep to idealne miejsce, w którym możesz promować swoje produkty. Łatwy i szybki proces zakupu dzięki zintegrowanym płatnościom online. Atrakcyjne opisy produktów, grafiki, prezentujące okładki szkolenia, demo z zapowiedzią, tego co znajduje się w kursie lub fragment lekcji. To tylko część funkcji sklepu, które możesz wykorzystać, by przyciągnąć uwagę klienta.

strefa trenera
Przykład widoku sklepu z produktami trenera

Strefa trenera i strefa marki

Tworzysz autorskie szkolenia i chcesz promować swoje nazwisko, ale działasz w firmie szkoleniowej? Możesz promować obie marki. Strefa trenera to Twoja wizytówka w sklepie, gdzie możesz zaprezentować się jako ekspert pod własnym nazwiskiem. Nie ograniczaj się tylko do nazwy firmy. Obie strefy mają swoją przestrzeń.

strefa marki
Przykład Strefy Marki z informacjami o firmie szkoleniowej i oferowanych produktach
strefa trenera
Przykład widoku Strefy Trenera z informacjami o Trenerze i oferowanych produktach

Strona trenera

Marka osobista trenera potrzebuje specjalnej strony, na której możesz pokazać oraz promować swoje produkty i usługi. To Twój własny landing z opcją kontaktu i rejestracji dla użytkowników. Co tam umieścić? Webinary z opcją bezpośredniego zapisu poprzez formularz, kursy, które sprzedajesz w markerplace. Wszystko to będzie widoczne w jednym miejscu, z linkami do zakupu lub rejestracji, atrakcyjnym opisem Twoich usług, pod unikalnym adresem url, który stworzysz. Na tej stronie znajduje się także bezpośrednie przekierowania do ekranu logowania, dzięki czemu można od razu dołączyć do szkolenia.

strona trenera
Przykład Strony Trenera

Subdomena

Masz już grupę klientów dla których prowadzisz szkolenia zamknięte? Gdy korzystasz platformy szkoleniowej możesz stworzyć własną subdomenę, która pomoże Ci wzmocnić wizerunek Twojej marki wśród klientów. W ten sposób uczestnicy podczas logowania do platformy w jej adresie url zobaczę także nazwę Twojej marki. W ten sposób zyskają pewność, że korzystają z Twoich usług, a nie randomowego systemu.

Ekran logowania

Gdy masz już własny url do logowania do platformy, zadbaj także o wygląd ekranu logowania. Dodaj odpowiednie kolory, logo i zdjęcie spójne z Twoją marką. Wybierz grafikę, która podkreśli charakter Twoich usług. Może Twoja firma produkuje ekspresy do kawy i sprzęt dla baristów? Spróbuj dodać zdjęcie ziarenek kawy. Pamiętaj o spójności.

ekran logowania
Przykład ekranu logowania z logo i zdjęciem klienta

Logo i kolory firmowe

Przygotuj logo dla swojej marki. Jeśli jeszcze go nie masz warto poświęcić czas i stworzyć projekt logo, który posłuży Ci w przyszłości. Logo możesz wykorzystać w wielu miejscach, m.in. na ekranie logowania do platformy i po zalogowaniu. To samo dotyczy kolorów firmowych, które podkreślą Twoją markę. Facebook ma niebieski, Orange pomarańczowy, a Coca cola czerwony. A jaki jest Twój kolor? Wykorzystaj je w miejscach, gdzie uczestnicy będą mieć styczność z Twoimi szkoleniami. Ten sam kolor lub zbliżony odcień możesz wykorzystać w na okładkach swoich produktów sklepie.

branding platformy
Przykładowy widok ustawienia własnego logo i kolorów

Szablony wiadomości

Korzystaj z gotowych szablonów do komunikacji z kursantami i personalizuj je do swoich  potrzeb. Dodaj imię odbiorcy, aby budować relacje i więź ze swoimi kursantami. Twórz, własne unikalne treści, które otrzymają uczestnicy po zapisie do grupy, na szkolenie lub po zaliczeniu kursu. Personalizuj dostępne szablony tak, aby podkreślić wyjątkowość swojej marki.

Skrzynka SMTP

Wysyłaj wiadomości z platformy szkoleniowej do swoich kursantów i klientów, tak jakbyś to robił ze swojej skrzynki mailowej. Dodając logo firmy i nazwę nadawcy wiadomości, odbiorca zyskuje pewność, że otrzymał ją od Ciebie, nie od systemu mailingowego Podłącz swoją skrzynkę pocztową do platformy szkoleniowej i wysyłaj wiadomości do kursantów z własnym podpisem.

Możliwości jest sporo, dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać każdą przestrzeń i każdy kanał w którym możemy wypromować swoją ofertę oraz, aby Twoja marka osobista trenera była atrakcyjna dla innych odbiorców. Jednak zawsze trzeba pamiętać o swoich odbiorcach, mieć na uwadze do kogo chcemy trafić i kogo przyciągnąć swoim wizerunkiem.

Wszystkie opisane powyżej opcje są dostępne na platformie Edolando.com. Załóż bezpłatne konto dla Trenera i sprawdź!

Comments are closed.