narzędzia szkoleniowe

7 zaskakujących możliwości wykorzystania narzędzi szkoleniowych

Nauka pracy w świecie cyfrowym i przystosowanie do warunków nowej rzeczywistości to prawdziwe wyzwanie dla wielu z nas. Obecnie jesteśmy jeszcze gdzieś pomiędzy adaptacją, kontynuacją pracy w digitalowej rzeczywistości, ale też próbami powrotu do normalności i sprawdzonych praktyk. Bez względu na to czy Twoja firma będzie dalej praktykować pracę zdalną, czy postanowisz  wrócić do działalności stacjonarnej, potrzebne Ci są uniwersalne narzędzia szkoleniowe do zarządzania i rozwoju. Takie, które możesz wykorzystywać niezależnie od sytuacji i które pomogą Ci przygotować się na wszystko. Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na wykorzystanie systemów szkoleniowych, które możesz wdrożyć w swojej organizacji!

Szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne w jednym miejscu 

Żeby sprawnie zarządzać wiedzą swojego zespołu, potrzebujesz narzędzia szkoleniowe, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Tak, aby bez względu na godziny pracy (a umówmy się, przy pracy zdalnej jest to bardzo różnie, część osób woli tryb 7-15, a inni 14-22) wybrane osoby miały dostęp do potrzebnych materiałów i plików. Co więcej, gdy w jednym systemie możesz umieścić wiele zasobów, oszczędzasz czas i ułatwiasz pracę sobie oraz innym. Wyobraź sobie, że w jednym miejscu umieszczasz zarówno materiały zewnętrzne, np. szkolenie BHP, którego potrzebujesz dla pracowników i kupujesz je od trenera, specjalisty ds. BHP oraz pliki firmowe, wszelkiego rodzaju prezentacje, filmy, dokumenty. W ten sposób zorganizowane materiały to możliwość dostępu dla każdego członka zespołu, niezależnie od jego miejsca pracy i lokalizacji, czy aktualnie przebywa w biurze, czy pracuje w domu, czy mieszka w tym samym mieście czy zagranicą. To także pełne raportowanie postępów i sposobu korzystania ze wszystkich materiałów w jednym miejscu.

Platforma abonamentowa

Microsoft 365, Netflix, HBO GO, Spotify, Legimi… Coraz więcej serwisów oferuje dostęp do swoich usług w postaci cyklicznych abonamentów. Dziś na rynku to już pewnego rodzaju standard. A gdyby dostęp do wiedzy także zyskać za pomocą abonamentu? Dane rozliczeniowe podajesz raz i masz nieograniczony dostęp do biblioteki szkoleń. Nie musisz się martwić, jeśli Twój zespół nie zdążył w ciągu miesiąca zrealizować wykupionego szkolenia. Po wybraniu odpowiedniej opcji na platformie abonamentowej, dostęp do szkolenia zostanie automatycznie przedłużony, a Ty nie musisz się martwić i pamiętać o tym, kiedy wykonać kolejny przelew.

Organizacja wydarzeń biletowanych

Nie musisz popadać w czarną rozpacz jeśli odwołają Ci szkolenie stacjonarne. Co więcej, żeby nie tracić czasu na noclegi, dojazdy i zebranie wielu osób w jednym miejscu w konkretnym terminie możesz od razu zorganizować swoje wydarzenia online. Wykorzystaj narzędzia szkoleniowe z opcją spotkań online na żywo. Wtedy wejście na taki event, szkolenie lub inne wirtualne spotkanie uzyskają tylko zaproszone przez Ciebie osoby, lub takie, które wykupiły specjalną wejściówkę. 

Szkolenia na żądanie i szkolenia na żywo

Możesz łączyć różne formy szkoleń i w ten sposób zapewnić większy komfort dla uczestników, którzy nie muszą się przyzwyczajać tylko do jednej z nich. Szkolenia asynchroniczne, czyli szkolenia dostępne na żądanie możesz umieścić na platformie e-learningowej, dzięki czemu kursanci mogą przyswajać wiedzę we własnym tempie, uczyć się kiedy i jak chcą. A gdy potrzebujesz zorganizować spotkanie trenera z uczestnikami, zrób szkolenie synchroniczne np. w formie webinaru. Dzięki temu kursanci mają różnorodność nauczania, nie nudzą się tylko jedną formą, a sam przekaz jest dla nich bardziej atrakcyjny.  

Webinary niezależnie od branży

Nadal nie wierzysz, że webinary działają? Obawiasz się, że Twoja branża się na to nie nadaje? Praktycznie każde wydarzenie, do tej pory prowadzone stacjonarnie, możesz przenieść do online. Ciekawych przykładów nie brakuje, m.in. ćwiczenia jogi poprzez live’y na Facebooku albo Youtube, nauka tańca w formie webinarów, gdzie uczestnicy ćwiczą jednocześnie widząc nauczyciela, a on widzi każdego z nich albo kurs rysunku prowadzony przez galerię sztuki. Ciekawą inspiracją może być także zorganizowana niedawno transmisja sztuki teatralnej „Szalone nożyczki” przez Teatr Kwadrat, do której dostęp widzowie otrzymali po zakupie biletu na specjalnej platformie. Inni mogą, Ty też możesz. Wykorzystaj webinary do zastąpienia i pokazania zajęć praktycznych prowadzonych fizycznie.

Blended learning

Teraz, gdy powoli wracamy do rzeczywistości, coraz większą popularnością zyskał blended learning. Liczy się samo rozwijanie wiedzy i kompetencji, niezależnie od formy. A nowoczesne narzędzia szkoleniowe pozwalają łączyć szkolenia synchroniczne i asynchroniczne, mieszać online z offline. Wszystko po to, aby tworzyć atrakcyjne projekty blended learningowe dla największej efektywności szkoleniowej oraz oszczędności czasu Twojego i klienta. Przykład? Jeśli przepadło Ci zaplanowane szkolenie stacjonarne, zorganizuj webinar, następnie szkolenie wideo lub scorm na którym przekażesz kluczową wiedzę, a na koniec w celu uzupełnienia zaplanuj szkolenie stacjonarne, kiedy jego realizacja będzie już możliwa.

blended learning

Zakup B2B i B2C 

Nowoczesne narzędzia szkoleniowe zapewniają także moduły e-commerce, czyli tzw. marketplace. To nic innego jak sklep połączony z platformą, który możesz wykorzystać jako główny lub dodatkowy kanał do zakupu i sprzedaży produktów. W ten sposób możesz sprzedawać materiały, instrukcje i dowolne publikacje dla swoich klientów, dostawców czy podwykonawców. Za pomocą takiego systemu trener zyskuje możliwość sprzedaży swoich usług dla firm, ale także zakupu szkoleń innych trenerów.

Uniwersalne narzędzia szkoleniowe

Wstrząsy ekonomiczne i wiele pojawiających się ograniczeń w dość krótkim czasie spowodowały, że wiele dotychczasowych przekonań niespodziewanie legło w gruzach. Nadszedł czas, żeby przeorganizować swój biznes i lepiej być gotowym na wszystko. Dlatego bez względu na to czy planujesz powrót to biura czy będziesz całkowicie działać online, potrzebne Ci są uniwersalne narzędzia szkoleniowe. Systemy online to przede wszystkim zwiększenie efektywności i oszczędność kosztów, które teraz są szczególnie ważne. To także możliwość rozwoju, o której nie można zapomnieć. W tej zmiennej i nieprzewidywalnej rzeczywistości pracownik wyposażony w kompetencje miękkie to prawdziwy skarb. Każde zrealizowane szkolenie to większa otwartość, elastyczność w myśleniu i lepsze zdolności adaptacyjne. Do tego warto dążyć.

Comments are closed.