slowniczek dla trenera

Słowniczek dla trenera. 10 pojęć, które musisz znać, gdy szkolisz online

Webinar, szkolenie online, a może transmisja live? Zastanawiasz się, które z tych pojęć najlepiej określa Twoje usługi lub produkty? Większość formatów może oznaczać dokładnie to samo, a różnice wynikają z technologii lub celu wykorzystania danego formatu.  Nadal każde z nich wzbudza wiele wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy specjalny słownik, objaśniający najważniejsze pojęcia wykorzystywane w procesach szkoleniowych.

Webinarium, webinar, webcast, seminarium internetowe, seminarium online

Kilka pojęć dotyczących jednej i tej samej usługi, które można stosować wymiennie.

Webinar (z ang. web + seminar= webinar), czyli seminarium internetowe, to nic innego jak rodzaj wykładu prowadzonego w Internecie, z możliwością dodatkowych interakcji. Webinar ze względu na swój charakter edukacyjny i przekazywanie wiedzy kojarzony jest przede wszystkim ze szkoleniami. Do przeprowadzenia webinarium potrzebna jest specjalna aplikacja lub oprogramowanie, np. ClickMeeting, Zoom.us, Google Hangouts.

Webinar w formie wykładu to prezentacja jeden do wielu, na której trener lub inna osoba prezentująca przekazuje wiedzę uczestnikom. Prezenter może być widoczny na wideo, omawiać prezentację widoczną dla uczestników, udostępniać swój pulpit (czyli ekran komputera oraz to, co na nim robi) oraz kontaktować się z uczestnikami za pomocą czatu, na którym można zadawać pytania. To podstawowe możliwości dostępne w większości narzędzi webinarowych, a dodatkowe opcje zależą od konkretnego narzędzia.

Webinar może być prowadzony na żywo, w czasie rzeczywistym. Często zdarza się, że taki webinar zostaje nagrany i później udostępniany uczestnikom lub innym odbiorcom.

Przykład webinaru z widokiem prezentacji, awatarem prezentera, listą uczestników i czatem, źródło: materiały własne

Warsztat online

Nie należy mylić z webinarem, który ma formę typowego wykładu. Warsztaty online również można prowadzić za pomocą narzędzi webinarowych, jednak sama nazwa wskazuje na większą aktywność i udział uczestników. Warsztat online realizowany jest w małych grupach szkoleniowych. Ma na celu nie tylko przećwiczenie, ale także sprawdzenie wiedzy za pomocą określonych zadań. Np. w trakcie takiego warsztatu uczestnicy wykonują określone ćwiczenie lub inne aktywności pod okiem trenera.

Podczas warsztatów i spotkań online często wykorzystywany jest tzw. tryb dyskusji. Jest to jedna z opcji dostępnych w narzędziach webinarowych, która umożliwia udzielania głosu także uczestnikom spotkania, nie tylko prowadzącemu. W ten sposób każda osoba może wziąć czynny udział w spotkaniu, angażować się i rozmawiać z pozostałymi uczestnikami.

Spotkanie online

Spotkanie online to po prostu spotkanie w sferze wirtualnej, np. Wideoczat na Messengerze, Skypie lub MS Teams. Spotkanie może mieć różny charakter, np. jako meeting , czyli spotkanie 1:1, np. indywidualne spotkanie z klientem, w celu przedstawienia oferty. Lub jako spotkanie grupowe, np. z zespołem projektowym w celu omówienia etapu prac lub podsumowania działań.

Pokój webinarowy, wirtualny pokój, breakout rooms

Każdy rodzaj spotkania online, czy to webinar czy warsztaty odbywa się w tzw. wirtualnym pokoju. Kiedy otrzymasz zaproszenie na takie spotkanie, po kliknięciu w link trafiasz właśnie do pokoju webinarowego. Wirtualny pokój umożliwia prowadzenie interakcji z innymi uczestnikami (za pomocą opcji audio, wideo, czatu, tablicy, prezentacji itp.) i posiada określony układ (widok prowadzącego, prezentacji, czatu).

webinar
Przykład webinaru w wirtualnym pokoju z widokiem udostępnionego ekranu, kamerą i czatem, źródło: materiały własne

Breakout rooms

Trener prowadzący warsztat, może podzielić uczestników na mniejsze podgrupy. Tak prowadzone spotkanie odbywa się w tzw. breakout rooms, czyli oddzielnych pokojach webinarowych. W zależności od możliwości narzędzia webinarowego, trener może prowadzić kilka pokojów jednocześnie, dać różne zadanie uczestnikom a potem wrócić i wspólnie omówić wyniki.

Live (tzw. lajw)

Rodzaj wydarzenia internetowego na żywo, które można przeprowadzić w mediach społecznościowych za pomocą swojego smartfona lub innego urządzenia z kamerą. Live’y służą głównie do prezentowania bieżących wydarzeń, relacji i tego, co w danym momencie dzieje się wokół nas, np. na Facebooku, Youtube, a od niedawna także na Linkedin.

Transmisja live, transmisja na żywo

Ten rodzaj wydarzenia, który polega na przekazywaniu (transmisji) do Internetu lub innych mediów tego, co w danym momencie odbywa się stacjonarnie. Dobrym przykładem są konferencje, koncerty czy też wydarzenia sportowe, które w czasie rzeczywistym można oglądać online lub w telewizji. Takie transmisje można oglądać na ekranie swojego komputera bez wychodzenia z domu i fizycznej obecności na miejscu wydarzenia.

Streaming

Streaming (z ang. Transmisja) nie zawsze musi być prowadzony na żywo. Do tej kategorii zaliczamy zarówno live, które są prowadzone z wykorzystaniem technologii streamingu, jak i materiały dostępne na życzenia lub żądanie odbiorcy (tzw. on demand). Przykładem takich usług są serwisy jak Netflix czy Spotify. Z zasobów tych platform można korzystać poprzez streaming właśnie, czyli transmisje strumieniowe w dowolnym miejscu i czasie.

Szkolenie asynchroniczne

To rodzaj szkolenia, polegający na samodzielnym zdobywaniu wiedzy przez kursanta, który we własnym tempie przerabia udostępnione mu materiały. Ma do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie. Szkolenie nie wymaga jednoczesnego udziału ucznia i trenera. Trener może stworzyć materiały, umieścić je na specjalnej platformie i udostępnić uczestnikom, którzy będą się uczyć samodzielnie.

Szkolenia synchroniczne

W przeciwieństwie do szkolenia asynchronicznego, szkolenie synchroniczne zakłada udział zarówno trenera, jak i ucznia. Może być prowadzone wirtualnie lub stacjonarnie, ale musi odbywać się na żywo. Szkolenie synchroniczne umożliwia czynny udział prowadzącego i uczestników, a więc najbardziej jest zbliżony do webinarów i warsztatów online, podczas których można prowadzić dyskusje, pokazywać prezentacje, tablicę, zadawać pytania.

Szkolenie e-learningowe, szkolenie online

Szkolenie e-learningowe lub szkolenie online to rodzaj kształcenia z wykorzystaniem komputera, laptopa, smartphona lub tabletu oraz Internetu. Szkolenie online może składać się z różnych formatów i elementów, np. wideo, audio, interaktywnych prezentacji.

szkolenie online
Przykład szkolenia online „Pakiet Sukces Managera” Romualda Borkowskiego, źródło: materiały własne

W szkoleniach online często wykorzystywane jest także pojęcie SCORM. SCORM (z ang. Sharable Content Object Reference Model) to zbiór standardów, które sprawiają, że system lub platforma, na której jest umieszczone szkolenie umożliwia to szkolenie odczytać. Scorm sprawia, że szkolenie i platforma „dogadują się” między sobą. Szkolenie przygotowane w oparciu o standardy scorm może składać się z wielu różnych elementów: wideo, audio, interaktywnych ćwiczeń i zadań dla kursantów, quizów, testów, animacji. Niektóre z platform szkoleniowych, w tym Edolando.com umożliwiają stworzenie samodzielnie takiego szkolenia.

Definicje powyższych pojęć coraz bardziej się między sobą zacierają. W końcu wszystko dzieje się online i ciężko odróżnić jedno wydarzenie od drugiego. Zastanawiając się nad wyborem najlepszego formatu warto wziąć pod uwagę cel i charakter naszego przekazu. Zawsze najważniejsza jest wartość merytoryczna i prezentowane treści, które powinny iść w parze z formatem.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wątpliwości i rzucić trochę więcej światła na najczęściej używane pojęcia dotyczące szkoleń i kursów online.

Comments are closed.