Jak zwiększyć zaangażowanie uczestników podczas szkolenia online?

Szkolenia i warsztaty stacjonarne, dzięki nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z uczestnikami, umożliwiają prowadzenie angażujących gier, quizów i zbaw. W czasach, gdy zwiększył się dystans społeczny i większość szkoleń przeniosła się do Internetu, powstały nowe warunki edukacyjne do których trzeba się przystosować. W związku z tym pojawiło się wiele wątpliwości, jak ćwiczenia i aktywności realizowane stacjonarnie przenieść do Internetu. Szkolenia online stwarzają zupełnie nowe możliwości angażowania i facylitacji, które nie były dostępne podczas spotkań w tzw. „realu”. Jak w takim razie angażować uczestników w trakcie szkolenia online? Jakie narzędzia i triki wykorzystać, by spotkanie online nie było usypiającym wykładem, ale pozwalało wszystkim brać w nim czynny udział?

Otwórz się na nowe możliwości szkolenia online

Na początku warto postawić sprawę jasno. Te gry i zabawy, które wymagają bezpośredniego kontaktu z uczestnikami może być trudno zastosować w wirtualu. Ale jeśli jest coś, co możesz  zrobić w warunkach nowej rzeczywistości, zrób to! Jeśli podczas szkoleń stacjonarnych zachęcasz uczestników, by wstali z miejsc, zaczęli skakać lub wymyślasz inne zabawy ruchowe, dlaczego mają nie robić tego przed monitorami? Długi wykład, szczególnie spędzony przy ekranie też wymaga przerwy, wykorzystaj to tworząc zabawy, które pomogą „przewietrzyć głowę”.

Zacznij od rozgrzewki i wykorzystaj system do webinarów

Jeśli prowadzisz szkolenia online, to korzystasz np. z systemu do webinarów, który umożliwia Ci spotkania z uczestnikami. Większość tego typu narzędzi posiada specjalne funkcje, przydatne nie tylko dla lepszej organizacji samego szkolenia online, ale także dla jego efektywności i budowania zaangażowania. Czat, biała tablica czy ankiety to opcje, które masz pod ręką i możesz je wykorzystać jako przerywniki pomiędzy częściami szkolenia, aby przełamać monotonię i wyjść poza schemat tradycyjnego wykładu.

Team building i ice-breaker’y w szkoleniach online

Już na samym początku, podczas powitania warto pobudzić uczestników do działania. Zadaj im lekkie, niezobowiązujące pytanie, np. „Z jakiej jesteś miejscowości” lub „Jakbyś opisał siebie/swoją pracę w trzech słowach?”. Pytaniem możesz nawiązać do tematu szkolenia online lub skorzystać z listy 100 pytań pomocnych w budowaniu relacji. Następnie poproś o wpisanie odpowiedzi na czacie. Czat pomoże Ci w komunikacji z uczestnikami. Z jego pomocą możesz zorganizować także burzę mózgów, grę w skojarzenia, konkurs na najszybszą odpowiedź itp.

Breakout rooms, czyli praca w wirtualnych pokojach

Praca w grupach to podstawa nie tylko na szkoleniach online. Na szkoleniu stacjonarnym wystarczy podzielić uczestników, przydzielić zadanie i już. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by tą metodę wykorzystać także w wirtualnym świecie. Jeśli Twój system do webinarów posiada funkcję „breakout rooms” możesz podzielić uczestników na mniejsze zespoły i pracować w grupach także online. Uczestnicy mogą pracować równolegle, w parach lub większych zespołach, a każdy z nich wykonywać to samo lub zupełnie inne zadanie.  To okazja do praktycznych ćwiczeń, które pomogą im w lepszym zrozumieniu tematu szkolenia. W myśl zasady “Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem…” dajesz im pole do działania i aktywności zamiast biernego słuchania. Po wykonaniu ćwiczenia, połącz wszystkie zespoły razem, aby wzmocnić umiejętności prezentowania i podsumować efekty pracy każdej z grup.

Whiteboard i flipcharty

Flipchart to niezbędny element wyposażenia niemal każdej sali szkoleniowej. Na szczęście w trakcie szkolenia online możesz je zastąpić dzięki funkcji whiteboard, czyli wirtualnej tablicy, po której uczestnicy także mogą wspólnie pisać i rysować. Tablicę możesz wykorzystać do wizualnej prezentacji tematu, gry w kalambury, skojarzenia oraz innych ćwiczeń.

Wykorzystaj zewnętrzne narzędzia online

Jeśli Twój system do webinarów nie posiada tylu funkcji lub po prostu chcesz podkręcić swoje szkolenie online, skorzystaj z zewnętrznych narzędzi. Warto przypomnieć m.in. narzędzie uważane za tzw. punkt startowy, czyli Koło życia. To świetna pomoc warsztatowa, do diagnozy potrzeb, zmian i rozwoju, przydatna także w trakcie szkolenia online. Znając potrzeby można przejść do planowania, zbierania pomysłów i burzy mózgów. W tym celu pomocne będą narzędzia takie jak m.in.:

Każde z nich zawiera inne opcje pomocne w działaniu od sfery projektowania, przez ewaluację po naukę i efektywne decyzje. Możesz skorzystać także z wirtualnych karteczek post-it, aby Wasza praca miała bardziej wizualny charakter. Pomogą w tym np.:

Gdy pomysły są już wypracowane, warto je zweryfikować za pomocą quizów, testów czy ankiet. To aplikacje, które wyróżnia możliwość korzystania także na smartfonach, dzięki czemu zaangażowanie uczestników może być jeszcze większe. Co więcej, trener zyskuje dodatkową szansę zadania pytań większej grupie gdy sam przebywa zdalnie. To super opcja do przeprowadzenia szybkiej ankiety podczas dużej konferencji. Pomocne będą aplikacje takie jak:

Pobudź kreatywność, czyli jak zastąpić gotowe narzędzia online

Jeśli wolisz coś bardziej kreatywnego niż gotowe narzędzia online, skorzystaj z przybornika aktywności i twórz własne interakcje.

Gdy pierwsze lody zostały przełamane, zacznij bawić się komunikacją. Pomóż uczestnikom się otworzyć, lepiej poznać i podzielić czymś o sobie. Możesz np. zapytać “Czego nowego nauczyłeś się o sobie w ostatnim czasie?” albo “Z czego ostatnio jesteś dumny, za co jesteś wdzięczny?”. Szkolenia online i praca zdalna mają to do siebie, że zazwyczaj odbywają się w domowych i dość kameralnych warunkach. To także może być świetna okazja, by wykorzystać własne otoczenie, jako temat do dyskusji, który pomoże zacieśnić relacje i team building. Możecie dyskutować o swoim otoczeniu, np. wymienić 3 przedmioty, które są najbliżej ciebie. Ograniczeniem jest tylko Wasza wyobraźnia :).

Szkolenia online mogą być tak samo angażujące jak szkolenia stacjonarne. Jedna i druga forma pozwalają na prowadzenie zupełnie innych aktywności oraz interakcji z uczestnikami. Ważne, żeby mieć na nie odpowiedni pomysł i dopasować je do potrzeb grupy. To właśnie kursanci i uczestnicy szkolenia są najważniejsi, dlatego warto zadbać o ich zaangażowanie. Jeśli szukasz sposobu na większą aktywność uczestników swoich szkoleń online, zgłoś się do nas! Doradzimy i pomożemy wybrać najlepsze narzędzia!

Comments are closed.