Jak mądrze prowadzić sprzedaż kursów online?
Świat cyfrowy stworzył niemal nieograniczone możliwości do zarabiania w Internecie. Także na tym, co najcenniejsze – na zdobytej wiedzy i doświadczeniu. Kolejnych ekspertów od nauczania online nie brakuje. Jednak nie każdy wie, jak to robić mądrze i jak być skutecznym nauczycielem i jednocześnie prowadzić sprzedaż kursów online. Oto kilka pomysłów na to, jak bez niepotrzebnego stresu prowadzić szkolenia online, by zapewnić sobie stałe źródło dochodów!
Zacznij monetyzację webinarów
Darmowe webinary są coraz bardziej popularne i już niemal na dobre zagościły w naszych działaniach online, zwłaszcza, że okazują się skuteczne w zwiększaniu zasięgów oraz budowaniu wizerunku i świadomości marki. Ale webinary to taki rodzaj wydarzenia, do którego dostęp można uzyskać także odpłatnie. Możesz jednocześnie prowadzić darmowe webinary, zachęcające do zakupu Twojego szkolenia oraz webinary płatne (szkoleniowe).
Zastanów się, na ile ważne dla Twoich odbiorców jest to o czym mówisz na takich darmowych spotkaniach. Może warto te treści wzbogacić o coś unikatowego i uruchomić sprzedaż „wejściówek” na taki webinar? Wykorzystaj narzędzia online do prowadzenia szkoleń na żywo i sprzedawaj dostępy do webinarów w formie biletów na wydarzenie. Uczestnicy po zakupie biletu będą mogli się z Tobą spotkać na żywo w pokoju webinarowy. Druga opcja to webinar vod, który wcześniej nagrasz, a uczestnicy wykupią go jako szkolenie wideo i będą mogli oglądać na platformie szkoleniowej w dowolnym momencie.
Zarabiaj na podcastach
Prowadzisz swój kanał podcastowy? Do tej pory wszyscy gorączkowo zastanawiali się, jak monetyzować dostęp do tego formatu treści. A co jeśli korzystając z platformy szkoleniowej możesz udostępniać swoje podcasty także do sprzedaży? Wyobraź sobie, że do platformy zaciągasz podcasty np. z serwisu Spreaker, w którym będzie on niewidoczny. Następnie tworzysz produkt z podcastem do zakupu. Użytkownicy po dokonaniu zamówienia będą mogli odsłuchać Twój podcast. W ten sposób Twoje materiały hostowane w Spreaker, publikujesz na platformie tak, aby nigdzie poza nią nie były dostępne. Dzięki temu użytkownicy mogą odsłuchać treści w każdym miejscu i o każdym czasie, a Ty masz pewność, że materiał jest dostępny dopiero po zakończonej transakcji.
Udostępniaj szkolenia w abonamencie
Abonament za telefon, dieta w abonamencie, nawet za dostęp do rozrywki płacimy w abonamencie. Także szkolenia w abonamencie i płatności subskrypcyjne nie powinny być wielkim zaskoczeniem. Dlaczego to takie atrakcyjne rozwiązanie z perspektywy sprzedawcy? Sprzedaż abonamentowa albo subskrypcyjna to mechanizm, który cyklicznie pobiera określoną kwotę z konta klienta.
Każdy kto regularnie korzysta z serwisów jak Netflix, HBO GO czy Spotify zna ten model bardzo dobrze. Klient nie musi się martwić, żeby co miesiąc dokonywać odnowienia usługi i kolejnej płatności. System sam pobiera odpowiednią kwotę i odnawia subskrypcję. Z kolei sprzedawca ma regularne źródło przychodów. A jak się to ma do szkoleń? Udostępniaj kursy na z określonym dostępem czasowym, np. miesięcznym lub rocznym. Jeśli po zakończeniu wykupionej subskrypcji klient nadal będzie chciał mieć dostęp do szkolenia możesz ustawić płatności w taki sposób, aby opłata za kolejny okres została pobrana automatycznie. Dostęp do wiedzy będzie przedłużony a na Twoje konto trafi kolejne zamówienie.
Organizuj wydarzenia biletowane
Nagle świat się zatrzymał i całe życie przeniosło się do online. Wszystkie wydarzenia przeszły do cyfrowej rzeczywistości. Spektakle teatralne online, nauka tańca online, szkolenia stacjonarne zastąpiono tymi online. Jednak wersją online nie zawsze da się zastąpić to, co odbywa się fizycznie. Dziś już mamy powolny powrót do rzeczywistości i szkoleń stacjonarnych. Jednak bez względu na to, czy prowadzisz wydarzenia w tzw. „realu” czy wirtualnie możesz wprowadzić sprzedaż biletów i miejsc na swoje szkolenia. W przypadku szkoleń stacjonarnych zawsze masz ograniczoną przestrzeń w zależności od wielkości dostępnej sali. Od tego też możesz uzależnić liczbę dostępnych biletów. Podobnie możesz postąpić organizując szkolenia online. Jeśli prowadzisz webinar, ogranicza Cię wielkość wykupionego pokoju. Wykorzystaj to na swoją korzyść. Jeśli liczba zakupionych biletów przekroczy wielkość pokoju webinarowego, wiesz, że zainteresowanie rośnie i warto do zwiększyć. Możesz także zorganizować cykl webinarów z możliwością wyboru optymalnego terminu spotkania. Wprowadź sprzedaż limitowaną. Możesz pokazać mniejszą liczbę miejsc do zakupu niż masz dostępną w rzeczywistości. W ten sposób, klient widząc, że zostało już tylko 5 miejsc jest skłonny szybciej podjąć decyzję i dokonać zakupu niż gdy tych miejsc jest 50.
Sprzedawaj szkolenia w pakietach
Nie kupuj kota w worku, nie oceniaj książki po okładce – mówili. Ale prawda jest taka, że opakowanie też ma znaczenie, bo to pierwsza rzecz na jaką zwracamy uwagę przed zakupem. Swoje szkolenia możesz opakować w pakiety tak, aby klient mógł sam zdecydować, którą zawartość woli. Przygotuj kilka pakietów i w każdym oprócz szkolenia daj unikatową wartość, która nie będzie dostępna nigdzie indziej. Pakiet podstawowy – samo szkolenie, pakiet deluxe – dodatkowe ćwiczenia albo dostęp do Twoje społeczności np. grupy na Facebooku, gdzie omawiacie zagadnienia kursu, pakiet super deluxe – dodatkowa konsultacja na żywo z trenerem i wsparcie, aby wcielić zagadnienia ze szkolenia w życie. Każdy Ty klient to inne potrzeby, nawet znając na wylot swoją grupę docelową nie da się przewidzieć, czego będzie potrzebować w danym momencie. Warto zapewnić im kilka opcji do wyboru, aby poczuli, że otrzymują coś wyjątkowego, co pomoże im lepiej przyswoić zdobytą wiedzę. Pamiętaj też, że dając za dużo do wyboru klient nie będzie mógł się zdecydować i w ostateczności może zrezygnować.
Sprawdź połączenie szkoleń asynchronicznych i webinarów
Zdarza się, że często koncentrujemy się tylko na jednym formacie. A tak naprawdę dla naszych odbiorców ważna jest atrakcyjna formuła. Szybko się przyzwyczajamy, ale szkolenia prowadzone bez przerwy tak samo w końcu stają się nieefektywne, a uczeń po prostu się nimi znudzi. Dobra opcja to zmiana i łączenie różnych formatów ze sobą. Przygotuj materiał dostępny na żądanie, do którego użytkownik będzie mógł w dowolnym momencie wrócić i uczyć się we własnym tempie. Dodaj do tego webinar z trenerem w ustalonym przez siebie terminie. Zaplanuj go dla wszystkich, którzy wykupili szkolenie, żeby omówić poszczególne zagadnienia, odpowiadać na pytania itd. Możesz to zebrać w jeden pakiet lub dorzucić opcję uzupełniającą np. w postaci indywidualnych konsultacji. Uczeń będzie mógł umówić się na spotkanie na żywo z trenerem i omówić to czego się nauczył oraz wyjaśnić niezrozumiałe kwestie. Łącząc różne formaty możesz odpowiednio zmieniać cenę i uzależniać wartość pakietu od jego zawartości.
Postaw na blended learning
Wypróbuj łącznie online i offline też od drugiej strony. Jeśli prowadzisz szkolenie stacjonarne, przygotuj do niego dodatkową konsultację online. Formuła na żywo ma wiele plusów, ale nadmiar wiedzy przekazywanej w krótkim czasie może przytłoczyć. Daj uczestnikom czas przyswoić to, czego się nauczyli. Pytania i wątpliwości mogą się pojawić nawet kilka dni po szkoleniu. Zorganizuj szkolenie online dla uzupełnienia tego, co było na szkoleniu stacjonarnym lub wprowadź możliwość konsultacji online. Dla Ciebie to większy komfort, że na szkolenie stacjonarne jedziesz raz, ale nadal masz możliwość kontaktu z uczestnikami i zapewnienia im wsparcia. Dlaczego nie zrobić tego online? Zastanów się, jak możesz uzupełnić o elementy wirtualne, to co robisz stacjonarnie oraz jak to, co robisz online, uzupełnić w rzeczywistości.
Nie bój się eksperymentować. To, że prowadzisz skuteczne działania, które się u Ciebie sprawdzają od lat, nie oznacza, że nie możesz ich wzbogacić o coś nowego. Rzeczywistość się zmienia, a my musimy się do niej dostosować. Spróbuj wprowadzić jedną nową formułę do swojej oferty, sprawdzaj efekty, a przede wszystkim reaguj na zachowanie swoich odbiorców. Możesz to zrobić dzięki Edolando.com. Załóż bezpłatne konto trenera i sprawdź! Warto zweryfikować swoje dotychczasowe działania i nieco je unowocześnić, a nuż okaże się, że efekty będą zaskakujące.
Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzedaży kursów online?
Zapisz się na darmowy webinar “Jak szybko wystartować z kursami online?” aby usystematyzować swoją wiedzę o szkoleniach i poznać plan sprzedaży, który możesz wcielić w życie.
Comments are closed.